Загальні витрати криворізьких районних відділів освіти на продукти харчування за 15 вересня — 31 грудня 2015 року становлять 49,58 млн. грн. На долю м’яса, птиці, ковбасних виробів, молочної продукції та овочів припадає приблизно 45% від усіх витрат на продукти харчування.
У попередніх статтях ми з вами розглянули загальну картину витрат бюджетних коштів районними відділами освіти (РВО) Кривого Рогу. Також розглянули і деталізовану картину за категоріями витрат: зарплати, податки, комунальні платежі та інше.
Для категорій витрат (платежів), сумарні платежі за якими перевищують 1 млн. грн. я побудував графік. На графіку видно пропорційність цих категорій у загальних витратах РВО.
У цій статті ми більш детально розглянемо витрати криворізьких районних відділів освіти (РВО) на продукти харчування. Нагадаю, що продукти харчування займають в загальних витратах РВО одну з головних позицій: загальна сума витрат на продукти становить 49,58 млн. грн., що становить 11% від усіх витрат (457 млн. грн.). Як і в попередніх роботах, для обробки інформації та аналізу даних я використав мову програмування R: пакети dplyr, tidyr, magrittr для компілювання та усереднення даних; пакет ggplot2 для побудови графіків. Попередню підготовку даних, збирання в єдину таблицю та категоризацію платежів здійснено за допомогою програмного пакету LibreOffice Calc. Первинні дані отримано з Офіційного порталу публічних фінансів України.
Завдяки коментарям у полі “Призначення платежу” ми можемо з’ясувати — за який товар/послугу було заплачено:
На жаль, для детального вивчення придатні не всі транзакції. Значна частина платежів підписана просто “за продукти харчування”. Тобто конкретний тип продуктів не зазначено. Єдине, що трохи виправило ситуацію — це профільні продукти конкретних підприємств: зрозуміло, що “Криворіжхліб” буде продавати до шкіл та дитячих садків саме хліб, а “Криворізький молокозавод” – молочну продукцію. Також зрозуміло із типами продуктів для “Алан” та “ЮРІЯ” – м’ясні вироби та молочні продукти. Для фізичних осіб-підприємців недеталізовані платежі так і залишились у категорії “не зазначено”. Загальна кількість платежів, в яких не зазначено і неможливо “вгадати” тип продуктів харчування становить 3212 на загальну суму 15,73 млн. грн. Тобто — 32% від загальної суми витрат на продукти харчування. Але, як казав один із наших Президентів – “маємо то, що маємо” 🙂 Тож далі будемо працювати із “деталізованими” платежами. Тобто з тими, для яких можна визначити категорію: “борошно”, “макарони”, “соки” тощо. Розподіл кількості “деталізованих” та “недеталізованих” платежів по районних відділах освіти виглядає ось так:

Кількість деталізованих і недеталізованих платежів за продукти харчування від районних відділів освіти Кривого Рогу
Як бачимо — розподіл деталізованих і недеталізованих платежів за продукти доволі нерівномірний. Довгинцівський, Інгулецький та Саксаганський районні відділи освіти взагалі не мають недеталізованих платежів. Натомість для Жовтневого, Тернівського та Центрально-Міського РВО переважають саме недеталізовані платежі, тобто ті, в яких у полі “Призначення платежу” вказано просто “за продукти харчування”. Але нас більше цікавить не кількість платежів, а загальна сума, яку було заплачено за продукти харчування. Щодо розподілу загальних сум у “деталізованих” та “недеталізованих” платежах, то вони виглядають ось так:

Загальні суми деталізованих і недеталізованих платежів за продукти харчування від районних відділів освіти Кривого Рогу
Із графіка видно, що для Жовтневого РВО ми більш-менш детально знаємо про закупку продуктів на 2 млн. грн. Закупка більш ніж на 7 млн. грн. залишається невідомою щодо придбаних типів продуктів харчування. Дані про загальні суми “деталізованих” та “недеталізованих” платежів за продукти представлені в таблиці:
Загальні суми “деталізованих” та “недеталізованих” платежів за продукти харчування
Районний відділ освіти Деталізовані платежі, млн. грн. Недеталізовані платежі, млн. грн.
Дзержинський РВО 5,34 0,44
Довгинцівський РВО 7,25
Жовтневий РВО 2,18 7,19
Інгулецький РВО 4,71
Саксаганський РВО 11,32
Тернівський РВО 1,98 3,89
Центрально-Міський РВО 1,08 4,20
Загалом мною було виділено 22 категорій продуктів харчування: “борошно”, “дріжджі”, “крохмаль”, “крупи”, “макарони”, “мед”, “молоко згущене”, “молочні/кисломолочні”, “м’ясо/птиця/ковбаси”, “насіння”, “овочі”, “олія соняшникова”, “повидла/сухофрукти”, “рибна продукція”, “сіль/прянощі”, “соки”, “солодощі”, “фрукти”, “хлібобулочні”, “цукор”, “чай/кава/какао”, “яйця”.
Як і в попередній статті, коли ми визначали основні категорії витрат, тут також визначемо “найдорожчі” категорії. Орієнтуватись будемо на Саксаганськй РВО, оскільки для нього деталізовано всі платежі і він посідає перше місце за витратами (як на продукти харчування, так і взагалі). Але не слід забувати, що третина платежів для всього міста у нас залишилась недеталізованими. Тому у визначенні основних типів продуктів можлива значна похибка.
Загальні витрати Саксаганського РВО на категорії продуктів продуктів харчування
Категорія продуктів харчування Витрати Саксаганського РВО, млн. грн.
м’ясо/птиця/ковбаси 3,60
молочні/кисломолочні 2,27
овочі 1,49
рибна продукція 0,81
хлібобулочні 0,64
фрукти 0,40
соки 0,35
цукор 0,35
крупи 0,33
борошно 0,18
солодощі 0,17
чай/кава/какао 0,17
яйця 0,17
олія соняшникова 0,15
мед 0,08
макарони 0,05
молоко згущене 0,05
сіль/прянощі 0,02
дріжджі 0,01
крохмаль 0,01
насіння
повидла/сухофрукти
не зазначено
Думаю — перші 10 категорій (до борошна включно) можна розглядати окремо, а всі інші — виділити у категорію “всі інші продукти”. І викинемо із подальших розрахунків всі недеталізовані платежі — категорію “не зазначено”. Загальні витрати районних відділів освіти на продукти харчування будуть при цьому виглядати отак (не забувайте, що ми викинули неідентифіковані платежі!):

Загальні суми платежів за категоріями продуктів харчування від районних відділів освіти Кривого Рогу
У табличному вигляді ця діаграма буде виглядати ось так. Іще раз нагадую вам, що ми викинули з розрахунків всі неідентифіковані платежі. Тому відсутність “борошна” для Жовтневого РВО не означає, що там його взагалі не купують.
Витрати РВО за категоріями продуктів харчування
Районний відділ освіти борошно, млн. грн. крупи, млн. грн. м’ясо/птиця/ковбаси, млн. грн. молочні/кисломолочні, млн. грн. овочі, млн. грн. рибна продукція, млн. грн. соки, млн. грн. фрукти, млн. грн. хлібобулочні, млн. грн. цукор, млн. грн. всі інші продукти, млн. грн.
Дзержинський РВО 0,06 0,17 1,52 1,44 0,66 0,36 0,18 0,14 0,5 0,15 0,17
Довгинцівський РВО 0,1 0,21 2,21 1,58 0,91 0,65 0,13 0,19 0,57 0,26 0,43
Жовтневий РВО 1,65 0,52
Інгулецький РВО 0,06 0,24 1,03 1,11 0,61 0,36 0,13 0,1 0,39 0,13 0,56
Саксаганський РВО 0,18 0,33 3,6 2,27 1,49 0,81 0,35 0,4 0,64 0,35 0,88
Тернівський РВО 0,45 1,25 0,27
Центрально-Міський РВО 0,76 0,32
Найбільш витратні категорії це: “молочні/кисломолочні”, “м’ясо/птиця/ковбаси”, “овочі”. На ці три категорії припадає 22,54 млн. грн. Якщо не враховувати неідентифіковані платежі за продукти харчування, то доля трьох означених категорій становитиме 45,5% від усіх витрат на продукти харчування.
PS Читачі попросили не викидати неідентифіковані платежі із останньої діаграми. На їхнє прохання публікую діаграму, де всі платежі, які підписані просто “за продукти харчування”, віднесено до категорії “не зазначено”.

Загальні суми платежів за категоріями продуктів харчування від районних відділів освіти Кривого Рогу