Торговельні пекельні зони

Район Центрального ринку, споруди “Епіцентру-МЕТРО” та “Сонячної галереї” – три найпотужніші теплові зони в непромисловій частині Кривого Рогу. У спекотні літні дні поверхня в цих зонах прогрівається до 45-55 градусів! Майже повна відсутність рослинності та значна площа твердого покриття створюють умови для значного “перегріву” цих зон у порівнянні з навколишніми територіями.

Формування зон перегрітого повітря над великими містами описано в багатьох наукових працях. Зазвичай при дослідженні цих процесів розглядають так званий “феномен теплового острову” – підвищену температуру повітря над містом у порівнянні з навколишніми неміськими територіями. Проте сучасні методи отримання та обробки даних дозволяють досліджувати цей феномен більш детально. Зокрема – вивчати окремі зони всередині міста, які значно вирізняються як від сусідніх міських районів, так і від “еталонних” позаміських територій.

Перевищення температури повітря в містах призводить до багатьох негативних ефектів. Зокрема – до значного випаровування небезпечних речовин, пиління, небезпеки для мешканців від впливу високої температури.

Кривий Ріг – місто з потужною промисловістю. Значну площу міста займають промислові зони. Непокриті рослинністю зони: заводи, кар’єри, відвали, промислові площадки значно прогріваються при сонячній погоді. Проте – значний вплив на температурний мікроклімат чинять також зони всередині житлової забудови. Особливо виділяються ринкові площі та великі торговельні центри. Звісно, що не можна однозначно співвідносити температуру поверхні та температуру повітря над нею. Проте в спекотні безвітряні дні ці показники майже дорівнюють один одному.

Для вивчення теплових зон Кривого Рогу використано космічний знімок апарату Landsat-8. Знімок було зроблено 15 липня 2016 року об 11:37:34 за місцевим часом. У той самий час метеостанція “Кривий Ріг” (сел.Лозуватка) станом на 11:30 у повідомленні про погодні умови передала показники температури повітря: +33 градуси за Цельсієм.

За даними космічної зйомки мною обчислено температуру поверхні в межах міської межі Кривого Рогу. При цьому для оцінки електромагнітної емісії земної поверхні було використано вегетаційний індекс NDVI.

За результатами обчислення температури поверхні в Кривому Розі чітко виділяються промислові зони. Відсутність рослинного покриву та “сухість” території призводить до швидкого перегрівання поверхні. На рисунку нижче наведено загальний тепловий вигляд території Кривого Рогу 15 липня 2016 року. Звертаю вашу увагу на те, що за даними міської метеостанції (яка розташована поза містом) температура повітря становила +33 градуси за Цельсієм.

Температура поверхні в Кривому Розі

Із перегрітих зон, які розташовані поза промисловими площадками, виділяються три найбільш потужні теплові плями: Центральний ринок, споруда та навколишня територія торговельних комплексів “Епіцентр” та “МЕТРО”, споруда та навколишня територія торговельного комплексу “Сонячна галерея”. Температура поверхонь в цих зонах коливається від 40-45 градусів на автомобільних стоянках до 50-55 градусів на дахах торговельних комплексів. А Центральний ринок із навколишніми торговельними комплексами являє собою потужну теплову пляму розмірами 600 Х 400 м. Майже вся територія ринку знаходиться всередині ізолінії температури “+40 градусів”. А дах торговельного комплексу біля Центрального ринку показує температуру 50-55 градусів.

Теплові зони біля торговельних центрів

Теплова зона біля Центрального ринку

При побудові ізоліній за результатами згладжувальної інтерполяції трохи “затираються” найбільш пекельні ділянки в межах цих теплових зон. Проте все-одно чітко видно – наскільки ці зони виділяються навіть з навколишньої міської території, не кажучи вже про тепловий режим на еталонній метеостанції.

Ізолінії температури поверхні в районі “Епіцентру” та “МЕТРО”

Ізолінії температури поверхні в районі “Сонячної галереї”

Ізолінії температури поверхні в районі Центрального ринку

Чим можна вберегтись від такої шаленої спеки? Із найбільш дієвих методів, які застосовують по всьому світу, є зелені насадження. Причому не тільки дерева. Газони із травою також вносять значний внесок в “охолодження” поверхні. Випаровування води та відбиття частини інфрачервоного випромінювання рослинністю призводять до суттєвого зниження температури у порівнянні з закатаними в асфальт та бетон площадками. На рисунку нижче видно, що температура поверхні в міських посадках майже дорівнює (+32 – +34) температурі повітря на еталонній метеостанції. При цьому на карті видно, що більш ефективне зниження температури в межах міста дають лише відкриті водойми.

Зони нормальної температури в міських посадках

Торговельні зони потребують озеленення! Величезні за площею автостоянки та дахи формують локальні теплові аномалії, які перевищують місцевий фон на 15-20 градусів. Наявної рідкої рослинності, яка висаджена біля границь цих зон недостатньо для боротьби з перегріванням подібних територій. Може все-ж таки варто пожертвувати частиною автостоянок для висадження дерев і облаштування газонів?

Атмосферну корекцію супутникового знімку та всі обчислення виконано в ГІС SAGA GIS. Для кінцевого оформлення карт використано ГІС QGIS. Контур міської межі Кривого Рогу взято з проекту OpenStreetMap.

Leave a Comment

%d блогерам подобається це: